جامع ترین و کامل ترین اخبار، رویدادها و تغییرات، نحوه مطالعه کنکور ۱۴۰۳ و هر آنچه باید از کنکور سال جاری بدانید همینجاست. در این مطلب از شرایط برگزاری برای شما سخن خواهیم گفت تا زمان و نحوه انتخاب رشته و اعلام نتایج. پس با ما همراه باشید.

شرایط برگزاری کنکور ۱۴۰۳

این آزمون دو بار در سال برگزار خواهد شد.
تاریخ ثبت نام آزمون اول در آذر ماه و تاریخ ثبت نام آزمون دوم در فروردین ماه است. ثبت نام تمام رشته ها همزمان توسط سایت سازمان سنجش انجام خواهد شد.
آزمون اول در اردیبهشت ماه و آزمون دوم در تیر ماه برگزار خواهد شد. تاریخ برگزاری رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان نهایتا در دو روز است.
نمره خام آزمون اول در خرداد ماه اعلام می شود و نتایج آزمون دوم در مرداد ماه. انتخاب رشته از اواسط مرداد شروع می شود و معمولا یک هفته اعتبار دارد و نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۳ نیز در شهریور ماه اعلام خواهد شد.

نتایج این آزمون تا دو سال اعتبار دارد.

خوب اولین گام این است که بدانیم شرایط شرکت در کنکور ۱۴۰۳ را داریم یا خیر؟

تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳

یکی از تغییرات اساسی کنکور 1403 بحث تاثیر معدل است و خیلی ها درگیر این موضوع هستند که با توجه به سال اخذ مدرک دیپلم آیا امکان استفاده از آن معدل را برای کنکور دارند یا خیر؟
یک توضیح کوچک به شما و بعد پاسخ سوال فوق
تاثیر معدل از کنکور سال 1402 به بعد قطعی شده و در سال های بعد نیز به ترتیب زیر است:
در کنکور سال 1403، درس های سال دوازدهم به میزان 50 درصد.
در کنکور سال 1404، درس های سال یازدهم و دوازدهم به میزان 60 درصد.
و در کنکور سال 1405، درس های سال دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان 60 درصد.

خوب پس حدود نیمی از قبولی شما در مدرسه و امتحانات نهایی رقم خواهد خورد و شما باید نسبت به کسب بالاترین نمره در امتحانات بیاندیشید که هر سال تزار متفاوتی به شما داده خواهد داد. شما در دو دسته برای معدل تقسیم بندی میشوید. 1- افراد فاقد سابقه تحصیلی 2-افراد دارای سابقه تحصیلی

افراد فاقد سابقه تحصیلی

تکلیف این افراد که عموما دیپلمه های غیر متبط دارند یا قبل از سال 84 فارغ التحصیل شده اند مشخص است. این دسته از داوطلبان باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند تا بتوانند شرط شرکت در کنکور ۱۴۰۳ را کسب کنند

افراد دارای سابقه تحصیلی

افرادی که سابقه شرکت در امتحانات نهایی دارند می توانند در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنند اما الزامی به ترمیم معدل ندارند. البته اینکه شخصی تصور کند با معدل های پایین شانس قبولی در کنکور دارد کمی دور از واقعیت است. تعداد افرادی که معدل های بالای 19 دارند حدودا در هر رشته بالای 40000 نفر است و آنها به مراتب تراز بالاتری را کسب می کنند تا کسی که مثلا معدل دیپلم سال 95 آن 17 بوده است.

جمع بندی بحث تاثیر معدل و سابقه تحصیلی

توصیه نویسنده این مطلب این است که حتما بر اساس هدف قبولی، زمان مطالعه، شرایط و وضعیت خود اقدام به ثبت نام یا عدم ثبت نام ترمیم معدل کنید. بعضی از افراد از روی وسواس اقدام به ترمیم معدل می کنند در حالی که لازم نیست و بعضی نیز بسیار خوش خیال هستند و با علم به اینکه می دانند معدل بسیار بدی دارند به سوالات و کسب درصد بالا در کنکور ۱۴۰۳ دل بسته اند.
پیشنهاد می شود اگر احتیاج به مشاوره دارید با شماره 02155756500 تماس بگیرید چه بسا با مشورت کردن نتیجه و بازخورد بهتری از تصمیم خود کسب کنید.

خوب حالا که تصمیم به شرکت در کنکور ۱۴۰۳ گرفته اید ادامه مطب را از دست ندهید.

معرفی منابع کنکور ۱۴۰۳ در رشته های مختلف

یکی از تغییرات عمده کنکور ۱۴۰۳، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. یعنی در آزمون سراسری ۱۴۰۳ دیگر سوالی از دروس عمومی طرح نخواهد شد.
اصول اصلی مطالعه این است که بدانیم چه چیزی را باید بخوانیم!! پس به معرفی منابع هر رشته خواهیم پرداخت.

منابع کنکور رشته تجربی

منابع کنکور رشته ریاضی فیزیک

منابع کنکور رشته انسانی

منابع کنکور رشته زبان

منابع کنکور رشته هنر

ضرایب دروس کنکور ۱۴۰۳ برای رشته های مختلف