چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال که توسط چه عواملی می توانید مهندسی مکانیک قبول شوید باید یک سری اطلاعات از قبیل بازار کار این رشته، دروس تخصصی و عمومی آن، کارنامه های قبولی این رشته و … داشته باشید تا این عوامل را بررسی کنید و بتوانید آن ها را به نقطه قوت خود تبدیل کرده و به نتیجه دلخواهتان برسید.

در این مطلب از موسسه کنکور آسان است به این پرسش که چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟ پاسخ خواهیم داد و بازار کار این رشته را بررسی خواهیم کرد .

رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک، به تبع آن درس ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیرو های وارد بر آن ها می پردازد و تلاش می کند تا با توجه به نتایج بررسی های خود، طرحی نو در زمینه فن شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد.

رشته مهندسی مکانیک به دلیل تنوع در گرایش های مختلفی که دارد جز پرطرفدارترین رشته مهندسی در تمام دنیا است که دانشجویان زیادی را به سمت خود کشانده است و به همین دلیل می توان گفت که رشته مهندسی مکانیک جامع ترین رشته مهندسی است.

گرایش های مهندسی مکانیک

گرایش های مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک در مقطع لیسانس دارای ۳ گرایش، طراحی جامدات ، حرارت و سیالات، ساخت و تولید می باشد.

گرایش طراحی جامدات

در این گرایش هدف تربیت آزمایشگاهی متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه‌ها اجزا و مکانیزم ماشین‌آلات مختلف را طراحی کنند. دروس این دوره شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، کارگاه و پروژه و کارآموزی است.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کارخانجات مختلف نظیر خودروسازی ، صنایع نفت، ذوب فلزات و صنایع غذایی و غیره مشغول شوند و برای این دوره امکان ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور وجود دارد. موفقیت داوطلبان به آگاهی آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فیزیک و مکانیک همچنین آشنایی و تسلط آنان به زبان خارجی بستگی فراوان دارد.

از جمله دروس این دوره می‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحی و دینامیک را نام برد. در این رشته زمینه اشتغال و بازارکار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصیل برای دانشجویان محسوس و قابل لمس است.

در ادامه این مطلب از موسسه کنکور آسان است به این پرسش که چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟ پاسخ خواهیم داد و بازار کار این رشته را بررسی خواهیم کرد .

گرایش حرارت و سیالات

این رشته در به کاربردن علوم و تکنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزا سیستم هایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارآیی لازم را می‌دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مکانیک در رشته حرارت و سیالات (نظیر مولدهای حرارتی، انتقال سیال نیروگاههای آبی، موتورهای احتراقی و … ) آماده می‌سازد.

فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستم ها در بخش های عمده‌ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی، نیروگاههای حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند.

فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیک تسلط داشته و با یک زبان خارجی آشنا باشند. دروس این رشته شامل مطالبی در زمینه‌های حرارت و سیالات می‌باشد.

گرایش ساخت و تولید

در این رشته هدف تربیت کارشناسانی است که با به کاربردن تکنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته‌گری، جوشکاری، فرم دادن فلزات، طرح کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع (کشاورزی ، نظامی، ماشین‌سازی، ابزارسازی ، خودروسازی و … ) باشند.

فارغ‌التحصیلان این دوره می توانند در صنایعی مانند ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی ، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولیدی ماشین‌آلات، طراحی کارگاه و یا کارخانه تولیدی بپردازند و نظارت و بهره‌برداری و اجرای صحیح طرح ها را عهده‌دار شوند.

داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی، فیزیک و مکانیک از آگاهی کافی برخوردار باشند. دروس این دروه شامل مطالبی در مورد نحوه تولید، طراحی قالب های پرس، طراحی قید و بندها، کار و برنامه‌ریزی با ماشینهای اتوماتیک، اصول کلی و نحوه کار با ماشین های دستی و تعمیر و نصب تمام سرویس های صنعتی می باشد و درصد نسبتا بالایی از آنها به صورت عملی ارائه می‌گردد. داوطلب باید سالم باشد تا بتواند کارهای کارگاهی را به خوبی انجام دهد و استعداد کارهای فنی را داشته باشد. با توجه به خودکفایی صنایع کشور این رشته دارای بازار کار خوبی است.

در ادامه این مطلب از موسسه کنکور آسان است به این پرسش که چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟ پاسخ خواهیم داد و آخرین رتبه قبولی این رشته را بررسی خواهیم کرد .

آخرین رتبه قبولی مهندسی مکانیک سراسری در منطقه یک

قبولی مکانیک منطقه دو

آخرین رتبه قبولی مهندسی مکانیک سراسری در منطقه دو

قبولی مکانیک منطقه 2

آخرین رتبه قبولی مهندسی مکانیک سراسری در منطقه سه

آخرین قبولی مکانیک منطقه سه

در این مطلب از موسسه کنکور آسان است به این پرسش که چگونه مهندسی مکانیک قبول شویم؟ پاسخ خواهیم داد و بازار کار این رشته را بررسی خواهیم کرد .

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی مکانیک را دارید در خصوص بازار کار و موقعیت های شغلی این رشته لازم است بدانید که این رشته با توجه به میزان تحصیل و مهارت های فارغ التحصیلان موقعیت های شغلی بسیاری دارد. 

یک مهندس مکانیک می تواند به عنوان کارشناس و مشاور فنی در بانک ها، شرکت‌های سرمایه گذاری و بیمه و شرکت‌های بازرسی و نظارت امور بین‌ المللی به فعالیت بپردازد.

ضمن اینکه طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم‌های انتقال و تصفیه آب، سیستم‌های مکانیکی و کنترلی پالایشگاهها و کارخانجات شیمیایی، طراحی و ساخت تمامی ماشین‌آلات و قطعات آنها (ماشین‌آلات تولیدی تمامی صنایع، لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی) ، ساخت ماشین‌آلات تغلیظ و بازیافت مواد مثل کارخانجات قند، کاغذسازی ، سیمان ، نساجی ، نمک و کنسانتره ،طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی، طراحی و ساخت تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمانها و اماکن، بالابرها و آسانسورها و سیستم‌های حمل و نقل ،ساخت روبات‌ها ، بازوهای مکانیکی و سیستم‌های تولید، ساخت تجهیزات دفاعی مانند تانک، راکت، اژدر و پل های متحرک و طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاههای فسیلی، اتمی ، خورشیدی ، بادی و آبی از جمله فعالیت هایی است که مهندسان مکانیک به انجام آنها می پردازند.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک

هزینه ی این رشته در دانشگاه آزاد بین ۱/۷۰۰/۰۰۰ تا ۳/۰۰/۰۰۰ تومان و در دانشگاه پیام نور بین ۷۵۰/۰۰۰ تا ۱/۳۰۰/۰۰۰ تومان می باشد.

دروس عمومی رشته مکانیک

دروس عمومی مکانیک

دروس پایه رشته مهندسی مکانیک

دروس پایه مهندسی مکانیک

دروس اصلی رشته مهندسی مکانیک

دروس اصلی مکانیک

وظایف یک مهندس مکانیک

  1. طراحی ماشین ها و هر نوع محصولات مرتبط
  2. تحلیل شکست و فرسودگی دستگاه ها، اطمینان از سلامت قطعات
  3. ساخت و تولید ابزار و محصولات مکانیکی
  4. آزمایش کیفیت محصولات، امنیت و قابلیت اطمینان دستگاه ها و ابزار ها
  5. به روز بودن در زمینه های نوین، نانو روبات ها، سیستم های میکرو نانو سیالاتی

کنکور آسان است

همانطور که گفته شد دروس پایه این رشته، ریاضی، فیزیک و شیمی می باشد و برای اینکه بتوانید در این رشته قبول شوید باید تمام تکنیک های تست زنی این دروس را به خوبی بیاموزید.

می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این رشته و تقویت مهارت های تست زنی خود در این دروس با مشاورین ما در ارتباط باشید.

۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

خرید محصولات کنکور آسان است :

به منظور خرید محصولات و DVD های موسسه کنکور آسان است ، می توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید :

  • دریافت نسخه اندروید اپلیکیشن موسسه کنکور آسان است :

دانلود نسخه android اپلیکیشن کنکور آسان است با لینک مستقیم

  • مشاهده لیست قیمت و خرید بسته های معلم خصوصی موسسه کنکور آسان است :

بسته های معلم خصوصی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته تجربی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته تجربی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته ریاضی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته ریاضی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته انسانی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته انسانی کنکور آسان است

راه های ارتباطی کنکور آسان است :

اینستاگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara_official@
کانال تلگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara1@
واتس اپ موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
دفتر موسسه کنکور آسان است :۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰