چگونه مهندسی برق قبول شویم؟

هر ساله داوطلبان زیادی به قصد قبولی در رشته برق وارد رقابت تنگاتنگ کنکور سراسری ریاضی می شوند که داشتن اطلاعاتی همچون کارنامه قبولی، حداقل درصد لازم برای قبولی در این رشته، بازار کار رشته مهندسی برق و …. باعث می شود که شما دانش آموزان برنامه ریزی دقیق تری برای قبولی در این رشته داشته باشید.

رشته مهندسی برق زیر مجموعه رشته های مهندسی است که در آن به مطالعه و تحلیل کاربردهای الکترونیک ، الکترومغناطیس و الکتریسته پرداخته می شود.

گرایش های رشته مهندسی برق

گرایش مهندسی برق

این رشته در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های دولتی و غبر دولتی آموزش داده میشود و هر گرایش دروس به خصوص خود را دارد دروس دانشگاهی در این رشته تا ترم ۵ به صورت مستقیم نیازهای بازار کار را رفع نمی‌کنند، اما دروس ترم‌های ۶ به بعد بسیار مهم می‌شوند. باید به این نکته توجه داشت که حتما برای قوی کردن پایه و قوی شدن در دروس ترم ۶ به بعد نیاز است که دروس پایه رشته مهندسی برق به خوبی فرا گرفته شوند.

مهندسی برق ۴ گرایش دارد:

۱_گرایش‌ الکترونیک‌

۲_گرایش مخابرات

۳_گرایش کنترل

۴_گرایش قدرت

۱٫ گرایش الکترونیک

الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در دوره گاز، خلاء و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می کند. به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می توان به دو شاخه اصلی “ساخت قطعه و کاربرد مداری قطعه” و “طراحی مدار” تقسیم کرد.

۲٫ گرایش مخابرات

مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات فعالیت می کند. مهندسی مخابرات با ارائه نظریه ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرایندها را به طور بهینه ممکن می سازد. پس هدف از مهندسی مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمینه اصلی این گرایش است شامل فرستنده، مرحله میانی، گیرنده و گسترش شبکه که گسترده هر کدام عبارتند از:

فرستنده: شامل آنتن، نحوه ارسال و …

مرحله میانی: شامل خط انتقال و محاسبات مربوط و …

گیرنده: شامل آنتن، نحوه دریافت، تشخیص و …

گسترش شبکه: مشتمل بر تعمیم خط ارتباطی ساده، ادوات سویچینگ ، ارتباط بین مجموعه کاربرها و …

۳٫ گرایش کنترل


کنترل، در پیشرفت علم نقش ارزنده ای را ایفا می کند و علاوه بر نقش کلیدی در فضاپیماها و هدایت موشکها و هواپیما، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرایندهای صنعتی و تولیدی نیز درآمده است. به کمک این علم می توان به عملکرد بهینه سیستمهای پویا، بهبود کیفیت و ارزانتر شدن فرآورده ها، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجیها به روش معین به کمک ورودیها از طریق اجزای سیستم کنترل که می تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیک و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.

۴٫ گرایش قدرت

مهندسی قدرت را می توان “تولید نیروی الکتریکی” به روشهای گوناگون و انتقال و توزیع این نیروها با بازده و قابلیت اطمینان بالا، تعریف کرد. پس هدف از مهندسی قدرت، پرورش افرادی کارا در بخشهای تولید، انتقال و توزیع است که گستره این بخش عبارت است از:

تولید: طراحی شبکه های تولید با کمترین هزینه و بیشترین بازده.

انتقال: طراحی شبکه های انتقال، خطوط انتقال، پخش بار بر روی شبکه، قابلیت اطمینان و پایداری شبکه قدرت، طراحی رله ها و حفاظت شبکه، پخش بار اقتصادی

توزیع: طراحی شبکه های توزیع حفاظت و مدیریت آن.

رشته مهندسی برق مناسب چه کسانی می باشد؟

رشته مهندسی برق مناسب افرادی است که که پیش زمینه قوی در دروس محاسباتی از جمله ریاضی و فیزیک دارند.

این رشته برای افرادی جذاب خواهد بود که هوش محاسباتی بالایی داشته باشند.

افرادی که علاقه دارند وارد این رشته شوند باید این موضوع را بدانند که این رشته یکی از سخت ترین رشته های دانشگاهی خواهد بود و به همین دلیل موفق شدن در این رشته نیازمند تلاش و کوشش بسیار می باشد.

مهم ترین دروس دانشگاهی رشته مهندسی برق

دروس دانشگاهی مهندسی برق

دروس مقطع کارشناسی برق

دروس کارشناسی مهندسی برق

بازار کار رشته مهندسی برق

بازار کار رشته مهندسی برق

با توجه به در حال توسعه بودن صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق فراهم شده است و اگر یک فارع التحصیل رشته برق دارای توانایی ها و مهارت های لازم باشد با مشکل بیکاری رو به رو نخواهد شد.

اما باتوجه به اینکه اکثر مردم در شهر های بزرگ به دنبال کار هستند و همچنین مواردی از جمله عدم کسب توانایی ها و مهارت های تخصصی لازم، نداشتن مطالعه عمیق در زمینه دروس تحصیلی و همچنین با توجه به اینکه اکثر مردم به دنبال استخدام در مراکز دولتی و خصوصی هستند و عدم توجه به کار آفرینی در رشته مهندسی برق می توان از جمله موارد برای مواجهه شدن با بیکاری در این رشته در نظر گرفت.

در گرایش مخابرات و الکترونیک مهندسان می توانند در وزارتخانه هایی مانند ارتباطات و فن آوری و صنایع دفاع مشغول به کار شوند.

هزینه رشته مهندسی برق

هزینه ی این رشته در دانشگاه های آزاد بین ۲/۵۰۰/۰۰۰ تا ۳/۰۰۰/۰۰۰ تومان بوده و در دانشگاه پیام نور هزینه بین ۸۰۰/۰۰۰ تا ۱/۳۰۰/۰۰۰ تومان میباشد .

آخرین رتبه قبولی مهندسی برق در منطقه یک

آخرین قبولی برق در منطقه یک

آخرین قبولی مهندسی برق در منطقه دو

آخرین رتبه قبولی برق منطقه 2

آخرین قبولی مهندسی برق در منطقه سه

آخرین قبولی برق منطقه 3

وظایف یک مهندس برق

وظایف یک مهندس برق

هماهنگ کردن کارها و وظایف مربوط به کارکنان و تکنسین ها و مدیریت آن ها.

مهندسان برق با توجه به تسلطی که بر نرم افزارهای تخصصی طراحی خود دارند باید برنامه های فنی و عملیاتی پروژه را به دست آورند.

مهندسان برق باید بتوانند انواع اجزای محصولات الکترونیکی را طراحی کنند. همان طور که گفتیم این تجهیزات در زمینه های مختلف چون عرصه های تجاری، علمی و پزشکی کاربرد دارند.

یک مهندس برق باید هزینه هایی که برای پروژه خود مورد نیاز است را پیش بینی کند.

بررسی و تست کردن نمونه های ﺁزمایشگاهی است که باید داده های به دست آمده از آن را تجزیه و تحلیل کنند.

وظیفه اصلی مهندس برق طراحی، ساخت و آزمایش سیستم‌های الکتریکی است.

بخشی از وظایف مهندس برق بررسی شکایات مشکلاتی است که مردم در خصوص یک کالای الکتریکی دارند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد افرادی که می خواهند در این رشته قبول شوند باید در درس ریاضی و فیزیک از پایه قوی باشند و در این دروس درصد بالایی را کسب کنند.

موفق بودن در این رشته مستلزم تقویت تکنیک های تست زنی می باشد اگر می خواهید در این دروس درصد بالایی را کسب کنید مقاله زیر را مطالعه کنید.

حسابان یازدهم
حسابان دوازدهم

خرید محصولات کنکور آسان است :

به منظور خرید محصولات و DVD های موسسه کنکور آسان است ، می توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید :

  • دریافت نسخه اندروید اپلیکیشن موسسه کنکور آسان است :

دانلود نسخه android اپلیکیشن کنکور آسان است با لینک مستقیم

  • مشاهده لیست قیمت و خرید بسته های معلم خصوصی موسسه کنکور آسان است :

بسته های معلم خصوصی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته تجربی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته تجربی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته ریاضی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته ریاضی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته انسانی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته انسانی کنکور آسان است

راه های ارتباطی کنکور آسان است :

اینستاگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara_official@
کانال تلگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara1@
واتس اپ موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
دفتر موسسه کنکور آسان است :۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰