در این مطلب از سایت رسمی موسسه کنکور آسان است به بررسی نحوه برگزاری کنکور 1403 خواهیم پرداخت .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کنکور سال‌ های ۱۴۰۳، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال سال‌ های قبل از کنکور ۱۴۰۲ برگزار شود.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه ای علنی ، ماده دو طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کردند.

این ماده با پیشنهاد مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم تغییر پیدا کرد و به شرح زیر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

نحوه برگزاری کنکور 1403

ماده ۲- تبصره (۵) ماده (۵) قانون به شرح زیر اصلاح می‌ شود.

وزارت آموزش و پرورش مکلف است تمام زیر ساخت‌ های لازم جهت اعمال تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت کنندگان در کنکور سال ۱۴۰۶ و بعد از آن را فراهم کند و تا موعد یاد شده کنکور سال‌ های ۱۴۰۳، ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به روال کنکور سال‌ های قبل از سال‌ ۱۴۰۲ برگزار می‌ شود.

همچنین نمایندگان ماده یک این طرح را حذف کردند که در آن آمده بود: « ماده ۱- بند (الف) ماده (۱) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۳۹۲/۶/۱۰ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می شود:

الف- سابقه تحصیلی: نمرات تعدادی از دروس عمومی و تخصصی دوره متوسطه دوم است که دروس آن توسط شورای عالی آموزش و پرورش مشخص می شود. آزمون دروس مزبور براساس اصول سنجش و اندازه‌ گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می‌ شود.»

این مصوبه در صورت تایید شورای نگهبان اجرا می شود.

سوابق تحصیلی کنکور 1403

طبق مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهم سوابق تحصیلی تا سال 1405 در پذیرش دانشگاه‌ ها باید به 60 درصد برسد بر همین اساس از سال تحصیلی جدید، امتحانات نهایی در هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار خواهد شد.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی نظام ۳-۳-۶ در گروه‌ های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال 1403 به میزان 50 درصد با تأثیر قطعی است.

حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی (به جز سهم دروس تخصصی سوابق تحصیلی برای گروه‌ های هنر و زبان ) به شرح جدول ذیل است:

سال تحصیلیسهم دروس عمومیسهم دروس تخصصیجمع کل تاثیر سوابق تحصیلی
۱۴۰۲۲۶۱۴۴۰
۱۴۰۳۲۸۲۲۵۰
۱۴۰۴ و بعد از آن۳۰۳۰۶۰

تعیین تکلیف آزمون ۱۴۰۳

پور عباس با اشاره به برگزاری آزمون ۱۴۰۳ در دو نوبت اردیبهشت و تیر گفت:

شورای سنجش و پذیرش دانشجو وظیفه تعیین راهبردهای اصلی برگزاری آزمون سراسری را بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی (ماده واحده “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) برعهده دارد.

این شورا باید تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ همه تغییرات برای آزمون ۱۴۰۳ را تعیین کند و سازمان سنجش نیز طی اطلاعیه‌ ای این تغییرات را اعلام خواهد کرد.

وی گفت: اما به طور کلی تغییرات عمده ای در آزمون سال آینده نخواهیم داشت، آزمون در دو نوبت و برای دروس تخصصی برگزار می‌ شود، دروس عمومی از سوابق تحصیلی دانش‌ آموزان کسب خواهد شد و بودجه‌ بندی سوالات نیز مانند سال جاری و بیشتر محتوایی است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد جایگزینی یا حذف کنکور گفت: دو قانون در مورد آزمون سراسری وجود دارد :

اول قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی مصوب مجلس شورای اسلامی سال ۱۳۸۶ و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد. بر اساس مصوبه شورا که مبنای اقدام سازمان سنجش است، تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری قطعی است، در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ این تاثیر ۴۰ درصد بود و بتدریج افزایش می‌ یابد. اگر ‌آموزش و پرورش بتواند سوابق تحصیلی را در سه پایه متوسطه دوم ایجاد کند، می‌ توان کنکور را کنار گذاشت و سوابق تحصیلی را جایگزین کرد. امروز هم ۸۵ درصد ظرفیت‌ ها بر اساس سوابق تحصیلی و رقابت بر سر ۱۵ درصد ظرفیت‌ ها، رشته‌ ها و دانشگاه‌ های خاص است.

پورعباس تاکید کرد: اگر وزارت آموزش و پرورش بتواند استاندارد جهانی را در برگزاری آزمون نهایی ۳۰ درس (۱۰ درس برای هر پایه متوسطه دوم) لحاظ کند، می‌توانیم به سمت حذف کنکور برویم و این امر به زیرساخت‌های این وزارتخانه وابسته است.

خضریان نیز در پایان به موضوع عدالت آموزشی با وجود آزمون‌ های نهایی اشاره کرد و گفت: آموزش در مدارس دولتی و غیر دولتی تفاوت زیاد دارد و اگر سوابق تحصیلی ملاک اصلی باشد این مشکل وجود دارد.

همچنین آزمون‌ های نهایی به شکل گسترده و برای هر دانش‌ آموز در هر پایه ۱۰ درس برگزار می‌ شود که هم برگزاری آن دشوارتر است و هم باعث می‌ شود دانش‌ آموز و خانواده نگرانی‌ های بیشتری داشته باشند که باید برای حل این مشکل راهی پیدا شود.

خرید محصولات کنکور آسان است :

به منظور خرید محصولات و DVD های موسسه کنکور آسان است ، می توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید :

  • دریافت نسخه اندروید اپلیکیشن موسسه کنکور آسان است :

دانلود نسخه android اپلیکیشن کنکور آسان است با لینک مستقیم

  • مشاهده لیست قیمت و خرید بسته های معلم خصوصی موسسه کنکور آسان است :

بسته های معلم خصوصی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته تجربی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته تجربی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته ریاضی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته ریاضی کنکور آسان است

  • مشاهده لیست قیمت و خرید محصولات رشته انسانی موسسه کنکور آسان است :

خرید محصولات رشته انسانی کنکور آسان است

راه های ارتباطی کنکور آسان است :

اینستاگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara_official@
کانال تلگرام موسسه کنکور آسان است :konkursara1@
واتس اپ موسسه کنکور آسان است :۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
دفتر موسسه کنکور آسان است :۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰