"> تغییرات کنکور 1401 اعلام شد | جدید ترین تغییرات کنکور 1401

تغییرات کنکور ۱۴۰۱ اعلام شد

تغییرات کنکور 1401 اعلام شد

تغییرات کنکور ۱۴۰۱ اعلام شد

تغییرات کنکور ۱۴۰۱ چیست؟

این تغییرات برای کدام رشته ها و داوطلبین اعمال می شود؟

اخیرا این خبر به گوش رسیده است که کنکور ۱۴۰۱ ممکن است دچار تغییرات احتمالی شود. پس با ما همراه شوید تا از این تغییرات آگاه شوید.

کنکور یک رقابت سراسری بین تمام دانش آموزان می باشد پس باید به این ماراتن بزرگ دیدگاه منطقی داشته باشیم تا بستر یکسانی برای شرکت تمامی داوطلبین برگزار شود.

دانش آموزان برای شرکت در کنکور سراسری باید از یک سری اطلاعات همچون حذفیات کنکور، بودجه بندی و مهم ترین عامل یعنی تغییرات کنکور اطلاع داشته باشند.

همانطور که گفته شد مهم ترین تغییر برای کنکور ۱۴۰۱ این است که تاثیر سوابق تحصیلی سال آخر دانش آموزان در کنکور ۶۰ درصد شده است و حال می خواهیم به بررسی و تحلیل این گفته بپردازیم.

حال باید به این نکته بپردازیم که اعمال تاثیر ۶۰ درصدی معدل برای کدام رشته ها تاثیر مثبت و برای کدام رشته ها دارای تاثیر منفی می باشد؟

سیاست اول ( جدا شدن سنجش از پذیرش و برگزار شدن کنکور بیش از یک بار در سال )

در این سیاست برای سازماندهی کنکور، فرآیند سنجش از پذیرش جدا شده است.

در این طرح داوطلب بعد از برگزاری کنکور پذیرش شده است و نمره و رتبه اش مشخص می شود.

در این سیاست سطح علمی فرد و رتبه اش از یکدیگر جدا می شود و بر اساس یک پیشنهاد، این رتبه تا یک بازه زمانی مثلاً ۲ ساله معتبر است. در کنکور داوطلب با رتبه ایی که کسب کرده است بلافاصله پذیرش هم می شود.

حال این سیاست را برای شما با یک مثال توضیح می دهیم:

فرض کنید شما در رشته پزشکی قبول شده اید و همچنان این رشته را ادامه می دهید اما بعد از ۲ یا ۳ سال از شما آزمونی را می گیرند و اگر در این آزمون نمره قابل قبولی کسب کردید شما مجاز به ادامه این رشته خواهید بود.

سیاست دوم ( تأثیر سوابق تحصیلی سال آخر دانش آموزان در کنکور ۶۰ درصد می‌شود )

اگر بخواهیم به این موضوع دیدگاه منطقی داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که عاقلانه است تاثیر ۶۰ درصدی برای دانش آموزان رشته های ریاضی و انسانی باشد زیرا تعداد داوطلبین در این دو رشته محدود و همچنین ظرفیت دانشگاه ها زیاد می باشد اما برای داوطلبان در رشته تجربی و کسانی که از درس دور بوده اند این تاثیر ۶۰ درصدی منفی می باشد زیرا تعداد داوطلبین در این رشته زیاد می باشد و ظرفیت دانشگاه های درجه اول برای رشته های پرمتقاضی رشته تجربی کم است.

همانطور که همه شما می دانید کنکورسراسری یکی از بزرگترین آزمون ها می باشد که برای دانش آموزان سرنوشت ساز است.

اما با این وجود بارها دیده شده است که چند روز قبل از برگزاری آزمون سراسری سوالات آزمون لو می رود با این وجود چه تضمینی وجود دارد که این اتفاق برای امتحانات نهایی دانش آموزان رخ ندهد!!! و دانش آموزانی که از لحاظ جایگاه علمی در سطح پایین تری قرار دارند با این اتفاق و استفاده از سوالات لو رفته موجب افزایش معدل خود شوند و این تاثیر ۶۰ درصدی یک تاثیر مثبت برای آنها تلقی شود و دانش آموزانی که از لحاظ علمی در جایگاه قابل قبولی قرار دارند و می توانند با استفاده از معلومات خود، معدلشان را ارتقا دهند با لو رفتن سوالات، آن ها از این تاثیر ۶۰ درصدی دچار لطمه می شوند.

سیاست سوم ( پذیرش دانشجویان دوره کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی )

بر اساس این سیاست پذیرش تمام دانشجویان در دوره‌های کاردانی پیوسته دانشگاه‌ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی انجام خواهد شد.

متقاضیان تحصیل در دوره کاردانی با مشکلاتی روبه رو می شوند و علاوه بر اینکه در هنرستان درس خوانده اند باید در آزمون سراسری هم شرکت کنند.

بر این اساس تصویب شد که پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی انجام شود و این موضوع به معنای رها شدن سوابق تحصیلی نیست بلکه سوابق تحصیلی از جایگاه مهمی برخوردار است.

سیاست چهارم ( جلوگیری از تبلیغات بی حد و حصر موسسات کنکوری )

این موضوع آسیب بسیار مهمی به دانش آموزان و خانواده هایشان وارد می کند.

در راستای جلوگیری از هرگونه آسیب مالی و روحی به دانش آموزان و خانواده هایشان به منظور برقراری محیط تحصیلی مناسب و جلوگیری از سو استفاده از محیط مدارس جهت تبلیغ و کسب درآمد های سودجویانه، لازم است که کلیه امور تبلیغاتی مربوط به فعالیت های آموزشی و کمک آموزشی این موسسات به صورت حضوری، مکتوب و مجازی در رسانه های عمومی دارای مجوز از وزارت آموزش و پرورش باشد.

رسانه ها وظیفه دارند موسساتی را که بدون مجوز از آموزش و پرورش، محصولات آموزشی و کمک آموزشی خود را تبلیغ می کنند را توقیف کنند.

اما اکنون ناهماهنگی زیادی بین محتوای آموزشی مدارس و سوالاتی که در کنکور مطرح می شود وجود دارد و دانش آموزان مجبور می شوند برای یادگیری عمیق و مفهومی تر دروس و کنکوری خواندن به سمت موسسات کنکوری بروند و اما اکنون با ۲ دسته از موسسات کنکوری روبه رو می شویم.

دسته اول موسساتی هستند که به طور صحیح وظیفه خود را انجام می دهند و محصولات را با محتوای مشخص و اساتید برتر به دانش آموزان ارائه می دهند.

اما دسته دوم موسساتی هستند که با سو استفاده از نام اساتید برتر محصولات کپی را به دانش آموزان ارائه می دهند و حال وظیفه نظام آموزش و پرورش این است که با اینگونه افراد برخورد کنند که خانواده دانش آموزان را دچار خسارت های مالی نکنند.


سیاست پنجم ( پذیرش پزشکی از لیسانس  در رشته های پزشکی )

سیاست پنجم در رابطه با رشته های پزشکی می باشد.

تمامی رشته ها به داوطلبانی با استعدادهای مختلف و انواع مختلف هوش نیاز دارد اما در کنکور سراسری شاهد توزیع نامتوازن این داوطلبان هستیم و در حال حاضر دانش آموزان و خانواده ها اطلاعات کمی از هدایت تحصیلی و انواع مختلف رشته ها دارند که این موضوع، خود آسیب جدی به دانش آموزان وارد کرده است.

در این سیاست تصویب شد که درصدی از کل پذیرش رشته های پزشکی با اولویت دانشگاه های برتر از مقطع کارشناسی وارد رشته های پزشکی شوند.

که بر این اساس داوطلبان می توانند از دوره کارشناسی یکی از رشته های علوم پایه، علوم پزشکی یا مهندسی وارد رشته پزشکی شوند.

 • برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به تغییرات کنکور ۱۴۰۱ به همین سایت مراجعه کنید.

لینک مرتبط:
حذفیات کنکور ۱۴۰۰

دیدگاه‌ها ۳

*
*

  صبا ازاد پاسخ

  واقعا این تغییرات اعمال شده؟

  لیلا پاسخ

  این تغییرا کی تصویب میشه؟

  جوادیان پاسخ

  ممنون از اینکه اطلاع رسانی کردین